Jan kantner

Co zrobić żeby grać w zespole

Jeśli ma się okazję zagrać w zespole, który dobrze brzmi i pulsuje jak jeden organizm, jest to chyba największa nagroda za wszystkie godziny poświęcone na ćwiczenie. To także prawdziwa szkoła grania. Nie można stać się muzykiem nie grając z ludźmi, nawet poświęcając na ćwiczenie kilka godzin dziennie. Mówiąc, że grasz w zespole zazwyczaj zyskujesz na atrakcyjności oraz zaczynasz być postrzegany, jako bardziej interesująca osoba. Wielu ludzi marzy by być członkiem jakiejś muzycznej formacji. Jeśli grasz na instrumencie na poziomie co najmniej podstawowym i chcesz się rozwijać jako muzyk, powinieneś poszukać dla siebie okazji do grania z innymi. Nie musicie od razu koncertować i nagrywać płyt. Na początku możecie potraktować swoje próby jako przyjemność i wspólne ćwiczenie. Jeżeli będziecie spotykać się wyłącznie dla zabawy, nie narzucając sobie konkretnych zadań do wykonania, nie będzie w tym nic złego, jednak trudno wtedy oczekiwać, że poziom wykonawczy waszej grupy będzie wzrastał.

Poniżej znajduje się porady dotyczące tego, jak stać się członkiem zespołu oraz tego, jak postępować będąc już członkiem jakiegoś bandu.

Jeśli  nie grasz w żadnym zespole, ale chciałbyś i czujesz,że jesteś na to gotowy:

1. Zorientuj się czy w szkole muzycznej lub domu kultury, w którym uczysz się grać, nie działa jakiś zespół do którego mógłbyś dołączyć.

2. Najlepiej będzie, jeśli koledzy z zespołu będą trochę bardziej doświadczonymi muzykami niż ty. Grając z lepszymi od siebie rozwijasz się najszybciej.

3. Jeśli w twojej okolicy nie ma zespołu grającego muzykę, która najbardziej odpowiadałaby Ci stylistycznie, nie zaszkodzi jeśli pograsz muzykę inną niż ta, której słuchasz najczęściej. Przy odpowiednim podejściu granie zespołowe zawsze jest rozwijające i może dawać satysfakcję, niezależnie od tego czy gra się r’n’b czy tango. Z czasem możesz przenieść się do innego bandu lub grać w różnych składach jednocześnie, stając się muzykiem wszechstronnym.

4. Graj na jam sessions. Samo jamowanie jest przecież graniem w zespole, a dodatkowo podczas takich muzycznych spotkań możesz nawiązać kontakty, dzięki którym może będziesz miał też z kim próbować.

5. Ćwicz na instrumencie i rozwijaj się indywidualnie. Jeśli twoje granie będzie się podobać, to ludzie będą chcieli z tobą grać.

6. Warto być fajnym ziomkiem. Chętniej współpracujemy z osobami, które lubimy. Jeśli nie jesteś fajnym ziomkiem, albo po prostu nie jesteś przebojowy i nie dajesz się łatwo zauważyć patrz punkt 5.

Jeśli znalazłeś się już w jakiejś kapeli:

1. Kilka pierwszych prób pozwoli Ci ocenić, czy oczekiwania kolegów z zespołu są takie jak twoje. Jeśli twoim celem jest granie coraz to ambitniejszego materiału, cały czas podnosząc jakość brzmienia i wspólnego timingu, a twoi koledzy lubią po prostu wypić piwko przy dźwiękach własnych gitar (lub na odwrót), to lepiej jeśli będziesz szanował czas swój i innych.

2. Przychodź na próby punktualnie! W muzycznym świecie niepunktualność jest niestety prawie że normą, jednak lepiej jeśli czekając na kolegów poćwiczysz, niż jeśli reszta miałaby mieć do ciebie pretensje,że nie traktujesz poważnie waszych spotkań.

3. Przychodź na próbę przygotowany! Jeśli zespół chce się rozwijać, a ty nie będziesz przepracowywał w domu własnych problemów wykonawczych staniesz się dla innych kulą u nogi, której wcześniej czy później będą chcieli się pozbyć

4. Muzykowanie to nie praca w fabryce, ani też nie sport, więc nie staraj się wprowadzać na próbach zbyt wielkiego reżimu. Atmosfera musi być dobra, a nikt nie lubi sztywniaków.

5. Wykazuj inicjatywę! Jeśli na próbach i koncertach solidnie wygrywasz swoje partie to już bardzo dużo, jednak najbardziej wartościowym dla każdego zespołu jest muzyk, który swoimi pomysłami wzbogaca grany materiał.

6. Bądź otwarty na uwagi! Jeśli któryś z kolegów coś Ci zasugeruje lub wprost powie Ci, że robisz coś źle, zastanów się czy ma rację i ewentualnie podziękuj za podpowiedź lub kulturalnie i miło wyjaśnij, dlaczego się z nim nie zgadzasz. Jeśli wasza współpraca ma przynosić efekty, musicie być wobec siebie szczerzy i choć cechą artystów jest wielkie ego, to nie warto się o wszystko obrażać.

7. Jeśli nie jesteś oficjalnym liderem zespołu, nie powinieneś zbyt mocno narzucać reszcie swojej woli. Nie powinieneś też grać zbyt długich solówek, ani starać się by twój instrument był zawsze najbardziej słyszalny. Wspólne muzykowanie polega na słuchaniu siebie nawzajem, zarówno podczas grania utworów, jak i w przerwach.

Mam nadzieję, że rady te okażą się pomocne i że w 2022 roku każdy samotny muzyk znajdzie dla siebie odpowiedni zespół.

53-605 Wrocław Pl. Orląt Lwowskich 20c

info@tony.com.pl
535 425 100